| Design | Device Type | Smart Phone |
| OS | Android OS, v4.2.2 (Jelly Bean) |
| Dimension | 139.5 x 71.4 x 9.2 mm |
| Weight | 140 g |
| Technology | 2G Network | 900 / 1800 / 1900 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 2100 |
| SIM | Yes |
| Announced | December, 2013 |
| Status | December , 2013 |
| Display | Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches |
| Multi-touch | Yes |
| Protection | No |
| Photography | Rear Camera | 8MP |
| Features | autofocus, LED Flash, Geo-tagging, Touch focus, face detection |
| Video | Yes |
| Front Camera | 5MP |
| Memory | Card slot | microSD card (supports up to 32 GB) |
| Internal | 8GB, 2GB RaM |
| Sound | Alert types | Downloadable, Polyphonic, MP3 |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Connectivity | GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| WLAN | WLAN (Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA, Wi-Fi Direct, Wi-Fi hotspot |
| Bluetooth | Bluetooth v4.0 with A2DP |
| USB | Yes |
| Battery | Capacity | 2300 mAh |
| Features | Chipset | Mediatek MT6582 |
| CPU | 1.3 GHz Quad-Core, 2GB RAM |
| GPU | Mali-400MP2 |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM |
| Browser | HTML5 |
| Radio | FM radio |
| Colors | White / Black |
| Others | GPS + A-GPS support, Dual SIM, Dual Stand-by, Active noise cancellation with dedicated mic, Google Search, Maps, Gmail, Talk, Organizer, Document viewer, Photo viewer/editor, Voice memo/dial, Predictive text input |