| Design | Device Type | Smart Phone |
| OS | Android OS, v5.0 (Lollipop) |
| Dimension | 143.2 x 71.9 x 8.5 mm (5.64 x 2.83 x 0.33 in) |
| Weight | 157 g (5.54 oz) |
| Technology | 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (optional) |
| 3G Network | HSDPA |
| 4G Network | LTE band 1(2100), 3(1800) |
| SIM | Optional Dual SIM - Fingerprint sensor |
| Announced | June, 2015 |
| Status | July, 2015 |
| Display | Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.2 inches (~72.4% screen-to-body ratio) |
| Multi-touch | Yes - Emotion UI 3.1 |
| Photography | Rear Camera | 20 MP, 4992 Ñ… 3744 pixels, phase detection autofocus, dual-LED (dual tone) flash |
| Features | Geo-tagging, touch focus, face detection, HDR, panorama |
| Video | Yes |
| Front Camera | 8 MP |
| Memory | Card slot | microSD, up to 128 GB (uses SIM 2 slot) |
| Internal | 16/64 GB, 3 GB RAM |
| Sound | Alert types | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Connectivity | GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat6 300/50 Mbps |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, WiFi Direct, hotspot |
| Bluetooth | v4.0, A2DP, EDR, LE |
| NFC | Yes |
| USB | microUSB v2.0 |
| Battery | Capacity | Non-removable Li-Po 3100 mAh battery |
| Features | Chipset | HiSilicon Kirin 935 |
| CPU | Quad-core 2.2 GHz Cortex-A53 & quad-core 1.5 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T628 |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM |
| Browser | HTML5 |
| Radio | To be confirmed |
| GPS | es, with A-GPS, GLONASS/ Beidou (market dependant) |
| Java | No |
| Colors | Black, White, Gold |
| Others | - Active noise cancellation with dedicated mic - MP3/WAV/eAAC+/Flac player - MP4/H.265 player - Photo/video editor - Document viewer |