| Design | Device Type | Smart Phone |
| OS | Android OS, v4.4 (KitKat), upgradable to v4.4.2 (KitKat) |
| Dimension | 137.9 x 69.2 x 8.6 mm (5.43 x 2.72 x 0.34 in) |
| Weight | 130 g (4.59 oz) |
| Technology | 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - all versionsCDMA 800 / 1900 - North America version |
| 3G Network | HSDPA 800 / 850 / 1700 / 1900 / 2100 / 900 - North America versionHSDPA 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE 700 / 800 / 850 / 1700 / 1900 / 2100 / 2600 - North America versionLTE 800 / 850 / 900 / 1800 / 2100 / 2600 |
| SIM | Micro-SIM |
| Announced | October, 2013 |
| Status | November, 2013 |
| Display | Type | True HD IPS+ capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 1080 x 1920 pixels, 4.95 inches (~445 ppi pixel density) |
| Multi-touch | Yes |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| Photography | Rear Camera | 8 MP, 3264 x 2448 pixels, autofocus, optical image stabilization, LED flash, check quality |
| Features | Geo-tagging, touch focus, face detection, photo sphere, HDR, dual recording |
| Video | Yes, 1080p@30fps, check quality |
| Front Camera | Yes, 1.3 MP |
| Memory | Card slot | No |
| Internal | 16/32 GB, 2 GB RAM |
| Sound | Alert types | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Connectivity | GPRS | Class 12 (4+1/3+2/2+3/1+4 slots), 32 - 48 kbps |
| EDGE | Class 12 |
| Speed | DC-HSDPA, 42 Mbps; HSDPA, 21 Mbps; HSUPA, 5.76 Mbps; LTE, Cat4, 50 Mbps UL, 150 Mbps DL |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, DLNA, Wi-Fi Direct, Wi-Fi hotspot |
| Bluetooth | Yes, v4.0 with A2DP |
| NFC | Yes |
| USB | Yes, microUSB (SlimPort) v2.0, USB Host, USB On-the-go |
| Battery | Capacity | Non-removable Li-Po 2300 mAh battery |
| Stand-by | (2G) / Up to 300 h (3G) |
| Talk time | (2G) / Up to 17 h (3G) |
| Tests | Display | Contrast ratio: 967:1 (nominal) / 2.228:1 (sunlight) |
| Loudspeaker | Voice 65dB / Noise 64dB / Ring 65dB |
| Audio Quality | Noise -93.3dB / Crosstalk -94.3dB |
| Camera | Photo / Video |
| Battery Life | Endurance rating 40h |
| Tests | SAR US | 0.92 W/kg (head) ? ? 1.23 W/kg (body) ? ? |
| Tests | SAR EU | 0.49 W/kg (head) ? ? 0.48 W/kg (body) ? ? |
| Features | Chipset | Qualcomm MSM8974 Snapdragon 800 |
| CPU | Quad-core 2.3 GHz Krait 400 |
| GPU | Adreno 330 |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM, RSS |
| Browser | HTML5 |
| Radio | No |
| GPS | Yes, with A-GPS support and GLONASS |
| Java | Yes, via Java MIDP emulator |
| Colors | Black, White, Red |
| Others | Wireless charging-SNS integration- Active noise cancellation with dedicated mic- MP4/H.264/H.263 player- MP3/WAV/eAAC+ player- Organizer- Image/video editor- Document editor- Document editor- Google Search, Maps, Gmail,YouTube, Calendar, Google Talk, Picasa- Voice memo/dial/commands |