| Design | Device Type | Smart Phone |
| OS | Android OS, v5.1.1 (Lollipop) |
| Dimension | 143 x 72 x 9.35mm |
| Weight | 148g weight |
| Technology | 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 20(800), 40(2300) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Announced | September, 2015 |
| Status | October, 2015 |
| Display | Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches (~72.1% screen-to-body ratio) |
| Multi-touch | Yes, up to 10 fingers |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| Photography | Rear Camera | 13 MP, f/2.2, phase detection autofocus, dual-LED (dual tone) flash |
| Features | Geo-tagging, touch focus, face detection, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Front Camera | 5MP front shooter. |
| Memory | Card slot | microSD, up to 128 GB (uses SIM 2 slot) |
| Internal | 32 GB, 2 GB RAM |
| Sound | Alert types | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Connectivity | GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Speed | HSPA, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, WiFi Direct, hotspot |
| Bluetooth | v4.1, LE |
| USB | microUSB v2.0, USB On-The-Go |
| Battery | Capacity | Non-removable Li-Po 5000 mAh battery |
| Stand-by | Up to 648 h (2G) / Up to 600 h (3G) |
| Talk time | Up to 49 h (2G) / Up to 44 h (3G) |
| Features | Chipset | Qualcomm MSM8939 Snapdragon 615 |
| CPU | Quad-core 1.5 GHz Cortex-A53 & quad-core 1.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 405 |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM |
| Browser | HTML |
| Radio | FM radio |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Java | No |
| Colors | Platinum, Graphite Grey |
| Others | - Fast battery charging - Active noise cancellation with dedicated mic - MP4/H.264 player - MP3/WAV/eAAC+/FLAC player - Photo/video editor - Document viewer |