| Design | Device Type | Smart Phone |
| OS | Android OS, v5.0 (Lollipop) |
| Dimension | 143 x 70.8 x 7.9 mm (5.63 x 2.79 x 0.31 in) |
| Weight | 130 g (4.59 oz) |
| Technology | 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Network | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G Network | LTE |
| SIM | Dual SIM |
| Announced | September, 2015 |
| Status | November, 2015 |
| Display | Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches (~69.3% screen-to-body ratio) |
| Multi-touch | Yes |
| Photography | Rear Camera | 13 MP, 4128 x 3096 pixels, autofocus, LED flash |
| Features | Geo-tagging, touch focus, face detection, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Front Camera | 5 MP |
| Memory | Card slot | microSD, up to 128 GB (uses SIM 2 slot) |
| Internal | 32 GB, 3 GB RAM |
| Sound | Alert types | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Connectivity | GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Speed | HSPA, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, WiFi Direct, hotspot |
| Bluetooth | v4.0, A2DP |
| USB | microUSB v2.0 |
| Battery | Capacity | Li-Ion 2420 mAh battery |
| CPU | Octa-core 1.7 GHz |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM |
| Browser | HTML5 |
| Radio | FM radio |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Java | No |
| Colors | Various |
| Others | - Active noise cancellation with dedicated mic - MP4/H.264 player - MP3/WAV/eAAC+/FLAC player - Photo/video editor - Document viewer |