| Design | Device Type | Smart Phone |
| OS | Android OS, v4.3 (Jelly Bean) |
| Dimension | 146.8 x 75.3 x 8.9 mm (5.78 x 2.96 x 0.35 in) |
| Weight | 163 g (5.75 oz) |
| Technology | 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SM-G7100GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SM-G7102 (SIM 1 & SIM 2) |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE - SM-G7105 |
| SIM | Optional Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Announced | November, 2013 |
| Status | January, 2014 |
| Display | Type | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 720 x 1280 pixels, 5.25 inches (~280 ppi pixel density) |
| Multi-touch | Yes |
| Photography | Rear Camera | 8 MP, 3264 x 2448 pixels, autofocus, LED flash, check quality |
| Features | Geo-tagging touch focus face and smile detection image stabilization |
| Video | Yes, 1080p@30fps, stereo sound rec., check quality |
| Front Camera | Yes, 1.9 MP |
| Memory | Card slot | MicroSD, up to 64 GB |
| Internal | 8 GB, 1.5 GB RAM |
| Sound | Alert types | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Connectivity | GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Speed | HSDPA, 42.2/21 (region dependent) Mbps HSUPA, 5.76 Mbps LTE, Cat3, 50 Mbps UL, 100 Mbps DL (SM-G7105 only) |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, DLNA, Wi-Fi Direct, Wi-Fi hotspot |
| Bluetooth | Yes, v4.0 with A2DP, LE, EDR |
| USB | Yes, microUSB v2.0 |
| Battery | Capacity | Li-Ion 2600 mAh battery |
| Stand-by | (2G) / Up to 370 h (3G) |
| Talk time | (2G) / Up to 17 h (3G) |
| Camera | Photo / Video |
| Battery Life | Endurance rating 45h |
| Tests | SAR US | 0.58 W/kg (head) ? ? 1.03 W/kg (body) ? ? |
| Tests | SAR EU | 0.44 W/kg (head) ? ? 0.44 W/kg (body) ? ? |
| Features | Chipset | Qualcomm MSM8226 Snapdragon 400 |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Adreno 305 |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM, RSS |
| Browser | HTML5 |
| Radio | FM radio |
| GPS | Yes, with A-GPS, support and GLONASS |
| Java | Yes, via Java MIDP emulator |
| Colors | Black, White, Pink |
| Others | - SNS integration - MP4/WMV/H.264/H.263 player - MP3/WAV/eAAC+/FLAC player - Organizer - Image/video editor - Document viewer - Google Search, Maps, Gmail,YouTube, Calendar, Google Talk, Picasa - Voice memo/dial/commands - Predictive text input |