| Design | Device Type | Smart Phone |
| OS | Android OS, v4.4.2 (KitKat) |
| Dimension | 137.5 x 70.8 x 16.6 mm |
| Weight | 200 g |
| Technology | 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SM-C111, |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - SM-C111, |
| 4G Network | No |
| SIM | Micro-SIM |
| Announced | June, 2014 |
| Status | August, 2014 |
| Display | Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors 306 PPI |
| Size | 4.8 inches |
| Multi-touch | Yes |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| Photography | Rear Camera | 20.7MP |
| Features | 20.7 MP, 5248 Ñ… 3936 pixels, auto/manual focus, 10x optical zoom (24-240mm), optical image stabilization, Xenon & LED flash, 1/2.3'' sensor size, geo-tagging, touch focus, face and smile detection, HDR, panorama |
| Video | Yes |
| Front Camera | 2MP |
| Memory | Card slot | microSD card (supports up to 64GB) |
| Internal | 8GB |
| Sound | Alert types | Downlaodable, Polyphonic, MP3, WAV |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Connectivity | GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, Wi-Fi hotspot |
| Bluetooth | Bluetooth v4.0 with A2DP, LE |
| NFC | Yes |
| USB | microUSB v2.0 (MHL 1.3), USB On-the-go |
| Battery | Capacity | 2430 mAh |
| Talk time | Up to 14 h |
| Music play | Up to 47 h |
| Tests | SAR US | 0.51 W/kg (head) 1.07 W/kg (body) |
| Tests | SAR EU | 0.40 W/kg (head) 0.37 W/kg (body) |
| Features | Chipset | Exynos 5260 |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex A7 & dual-core 1.7 GHz Cortex A15, 2GB RAM |
| GPU | Mali-T624 |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM, RSS |
| Browser | HTML5 |
| Radio | No |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Java | Yes, via Java MIDP emulator |
| Colors | Charcoal Black, Electric Blue, Shimmery White |
| Others | GPS + A-GPS support & GLONASS Active noise cancellation with dedicated mic S-Voice natural language commands and dictation Document viewer Google Search, Maps, Gmail Voice memo/dial/commands Predictive text input (Swype) YouTube Calendar Speakerphone |