| Design | Device Type | Smart Phone |
| OS | Android 5.0.2 (Lollipop), upgradable to 6.0.1 (Marshmallow) - T710, T715 |
| Dimension | 198.6 x 134.8 x 5.6 mm (7.82 x 5.31 x 0.22 in) |
| Weight | 265 g (Wi-Fi) / 272 g (LTE) (9.59 oz) |
| Technology | 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 17(700), 20(800) |
| SIM | Nano-SIM |
| Announced | July, 2015 |
| Status | September, 2015 |
| Display | Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 8.0 inches (~74.0% screen-to-body ratio) |
| Multi-touch | Yes |
| Photography | Rear Camera | 8 MP, autofocus |
| Features | Yes |
| Video | 1440p@30fps |
| Front Camera | 2.1 MP |
| Memory | Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 32/64 GB, 3 GB RAM |
| Sound | Alert types | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Connectivity | GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Speed | HSPA, LTE |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| USB | microUSB 2.0 (MHL TV-out) |
| Battery | Capacity | Non-removable Li-Ion 4000 mAh battery |
| Stand-by | Up to 27 h (3G) |
| Talk time | Up to 74 h |
| Features | Chipset | Exynos 5433 - T710, T715 |
| CPU | Octa-core (4x1.9 GHz & 4x1.3 GHz) - T710, T715 |
| GPU | Mali-T760 MP6 - T710, T715 |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Messaging | SMS, MMS, Email, Instant Messaging |
| Browser | HTML5 |
| Radio | FM radio |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Java | No |
| Colors | White, black gold |
| Others | - ANT+ support - MP4/H.264/WMV player - MP3/WAV/eAAC+/WMA/Flac player - Photo/video editor - Document editor |