| Design | Device Type | Smart Phone |
| OS | Android OS, v4.4.4 (KitKat) |
| Dimension | 151.3 x 77.2 x 7.3 mm (5.96 x 3.04 x 0.29 in) |
| Weight | - |
| Technology | 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (optional) |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G Network | HSPA 42.2/5.76 Mbps |
| SIM | Optional Dual SIM (dual stand-by) |
| Announced | January, 2015 |
| Status | February, 2015 |
| Display | Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 720 x 1280 pixels, 5.5 inches (~267 ppi pixel density) |
| Multi-touch | Yes |
| Photography | Rear Camera | 13 MP, 4128 x 3096 pixels, autofocus, LED flash |
| Features | Geo-tagging, touch focus, face detection, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Front Camera | 5 MP |
| Memory | Card slot | microSD, up to 64 GB |
| Internal | 16 GB, 2 GB RAM |
| Sound | Alert types | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Connectivity | GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps |
| WLAN | Yes |
| Bluetooth | v4.0, A2DP |
| USB | microUSB v2.0 |
| Battery | Capacity | Non-removable Li-Ion 2950 mAh battery |
| Features | Chipset | Qualcomm MSM8916 Snapdragon 410 |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 306 |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM |
| Browser | HTML5 |
| Radio | TBC |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Java | Yes, via Java MIDP emulator |
| Colors | Black, White, Brown |
| Others | - MP4/WMV/H.264 player - MP3/WAV/WMA/eAAC+/FLAC player - Photo/video editor - Document viewer |