| Design | Device Type | Smart Phone |
| OS | Android OS, v5.0 (Lollipop) |
| Dimension | 145 x 72 x 7.6 mm (5.71 x 2.83 x 0.30 in) |
| Weight | 142.5 g (5.04 oz) |
| Technology | 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - E5603, E5653 HSDPA 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 - E5606 |
| 4G Network | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800) - E5603 LTE band 2(1900), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 12(700), 13(700), 17(700), 28(700) - E5606 LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 28(700), 40(2300) - E5653 |
| SIM | Nano-SIM - IP68 certified - dust proof and water resistant over 1.5 meter and 30 minutes |
| Announced | 2015, August |
| Status | Available. Released 2015, September |
| Display | Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches (~66.0% screen-to-body ratio) |
| Multi-touch | Yes, up to 4 fingers |
| Protection | Scratch-resistant glass |
| Photography | Rear Camera | 21.5 MP, 5248 x 3936, phase detection autofocus, LED flash |
| Features | Geo-tagging, touch focus, face/smile detection, HDR, panorama |
| Video | 2160p@30fps, HDR |
| Front Camera | 13 MP, autofocus; 1080p@30fps video |
| Memory | Card slot | microSD, up to 200 GB |
| Internal | 16 GB, 3 GB RAM |
| Sound | Alert types | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Connectivity | GPRS | Up to 85.6 kbps |
| EDGE | Up to 236.8 kbps |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | v4.1, A2DP, LE, apt-X |
| USB | microUSB v2.0 |
| Battery | Capacity | Non-removable Li-Ion 2600 mAh battery |
| Stand-by | Up to 671 h (2G) / Up to 656 h (3G) |
| Talk time | Up to 11 h 49 min (2G) / Up to 12 h 11 min (3G) |
| Music play | Up to 62 h 30 min |
| Features | Chipset | Mediatek MT6795 |
| CPU | Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | PowerVR G6200 |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Messaging | SMS (threaded view), MMS, Email, IM, Push Email |
| Browser | HTML5 |
| Radio | FM radio with RDS |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Java | No |
| Colors | Black, White, Gold |
| Others | - Active noise cancellation with dedicated mic - DivX/MP4/H.265 player - MP3/eAAC+/WAV/WMA/Flac player - Document viewer - Photo/video editor |