| Design | Device Type | Smart Phone |
| OS | Android OS, v4.4.2 (KitKat) |
| Dimension | 146.3 x 74.6 x 8.9 mm (5.76 x 2.94 x 0.35 in) |
| Weight | 149 g (5.26 oz) |
| Technology | 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - all versions CDMA 800 / 1900 - CDMA version |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - D855 CDMA2000 1xEV-DO - CDMA version |
| 4G Network | LTE 800 / 1800 / 2600 LTE 700 / 800 / 900 / 1800 / 2100 / 2300 / 2600 - D855 LTE - CDMA version |
| SIM | Micro-SIM |
| Announced | May, 2014 |
| Status | June, 2014 |
| Display | Type | True HD-IPS + LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 1440 x 2560 pixels, 5.5 inches (~534 ppi pixel density) |
| Multi-touch | Yes |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| Photography | Rear Camera | 13 MP, 4160 x 3120 pixels, phase detection/laser autofocus, optical image stabilization, dual-LED (dual tone) flash, |
| Features | 1/3' sensor size, simultaneous video and image recording, geo-tagging, face detection, HDR |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@30fps, optical stabilization, HDR, stereo sound rec |
| Front Camera | 2.1 MP, 1080p@30fps |
| Memory | Card slot | microSD, up to 128 GB |
| Internal | 16 GB, 2 GB RAM/ 32 GB, 3 GB RAM |
| Sound | Alert types | Vibration, MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Connectivity | GPRS | Class 12 (4+1/3+2/2+3/1+4 slots), 32 - 48 kbps |
| EDGE | Class 12 |
| Speed | HSDPA, 42 Mbps; HSUPA, 21 Mbps; LTE, Cat4, 50 Mbps UL, 150 Mbps DL/ EV-DO Rev. A, up to 3.1 Mbps |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, Wi-Fi hotspot |
| Bluetooth | v4.0, A2DP, LE |
| NFC | Yes |
| USB | microUSB v2.0 (SlimPort), USB On-the-go, USB Host |
| Battery | Capacity | Li-Ion 3000 mAh battery |
| Stand-by | Up to 565 h (2G) / Up to 553 h (3G) |
| Talk time | Up to 19 h (2G) / Up to 21 h (3G) |
| Tests | SAR US | 0.39 W/kg (head) 0.48 W/kg (body) |
| Tests | SAR EU | 0.23 W/kg (head) |
| Features | Chipset | Qualcomm MSM8975AC Snapdragon 801 |
| CPU | Quad-core 2.5 GHz Krait 400 |
| GPU | Adreno 330 |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM, RSS |
| Browser | HTML5 |
| Radio | Stereo FM radio with RDS (D855 model only) |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Java | Yes, via Java MIDP emulator |
| Colors | Metallic Black, Silk White, Shine Gold, Moon Violet, Burgundy Red |
| Others | Burgundy Red - Active noise cancellation with dedicated mic - SNS applications - MP4/DviX/XviD/H.264/H.263/WMV player - MP3/WAV/FLAC/eAAC+/WMA player - Photo viewer/editor - Document viewer - Organizer - Voice memo/dial/commands - Predictive text input |