| Design | Device Type | Smart Phone |
| OS | iOS 5.1, upgradable to iOS 7.1.2, planned upgrade to iOS 8 |
| Dimension | 241.2 x 185.7 x 9.4 mm (9.50 x 7.31 x 0.37 in) |
| Weight | 652 g (1.44 lb) |
| Technology | 2G Network | N/A |
| SIM | No |
| Announced | March, 2012 |
| Status | March 16, 2012 |
| Display | Type | LED-backlit IPS LCD, capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 1536 x 2048 pixels, 9.7 inches (~264 ppi pixel density) |
| Multi-touch | Yes |
| Protection | Scratch-resistant glass, oleophobic coating |
| Photography | Rear Camera | 5 MP, 2592 x 1944 pixels, autofocus |
| Features | Geo-tagging, touch focus, face detection |
| Video | 1080p@30fps |
| Front Camera | VGA, 480p@30fps, videocalling over Wi-Fi only |
| Memory | Card slot | No |
| Internal | 16/32/64 GB, 1 GB RAM |
| Sound | Alert types | N/A |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Connectivity | GPRS | No |
| EDGE | No |
| Speed | N/A |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band |
| Bluetooth | v4.0, A2DP |
| NFC | No |
| USB | v2.0 |
| Battery | Capacity | Non-removable Li-Po 11,560 mAh battery (42.5 Wh) |
| Stand-by | Up to 720 h |
| Talk time | Up to 10 h |
| Features | Chipset | Apple A5X |
| CPU | Dual-core 1 GHz Cortex-A9 |
| GPU | PowerVR SGX543MP4 (quad-core graphics) |
| Sensors | Accelerometer, gyro, compass |
| Messaging | iMessage, Email, Push Email, IM Browser |
| Browser | HTML (Safari) |
| Radio | No |
| GPS | No |
| Java | No |
| Colors | Black, White |
| Others | - iCloud cloud service - Twitter and Facebook integration - TV-out - Maps - Audio/video player/editor - Organizer - Document viewer - Photo viewer/editor - Voice memo - Predictive text input |