| Design | Device Type | Smart Phone |
| OS | IOS 18 |
| Dimension | 149.6 x 71.5 x 8.3 mm |
| Weight | 199 g (7.02 oz) |
| Technology | 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 4G Network | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1xEV-DO |
| SIM | Nano-SIM |
| Announced | 2024-09-09 |
| Status | Available |
| Display | Type | LTPO Super Retina XDR OLED, 120Hz, HDR10, Dolby Vision, 1000 nits (typ), 2000 nits (HBM) |
| Size | 6.3 inches, 96.4 cm2 (~90.1% screen-to-body ratio) |
| Protection | Ceramic Shield glass (2024 gen), Mohs level 4 |
| Photography | Rear Camera | 48 MP, f/1.8, 24mm (wide), 1/1.28 |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR (photo/panorama) |
| Video | 4K@24/25/30/60/100/120fps, 1080p@25/30/60/120/240fps, 10-bit HDR, Dolby Vision HDR (up to 60fps), ProRes, 3D (spatial) video/audio, stereo sound rec. |
| Front Camera | 12 MP, f/2.8, 120mm (periscope telephoto), 1/3.06 |
| Internal | 128 GB |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
| Speed | HSPA, LTE, 5G, EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, tri-band, hotspot |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| NFC | Yes |
| USB | USB Type-C 3.2 Gen 2, DisplayPort |
| Battery | Capacity | Li-Ion 3582 mAh |
| Tests | SAR US | 1.09 W/kg (head) 1.19 W/kg (body) |
| Tests | SAR EU | 1.24 W/kg (head) 1.48 W/kg (body) |
| Features | Chipset | Apple A18 Pro (3 nm) |
| CPU | Hexa-core (2x4.05 GHz + 4x2.42 GHz |
| GPU | Apple GPU (6-core graphics) |
| Sensors | Face ID, accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Radio | No |