| Design | Device Type | Smart Phone |
| OS | Android OS, v5.0 (Lollipop) |
| Dimension | 150.5 x 76.5 x 8 mm (5.93 x 3.01 x 0.31 in) |
| Weight | 169 g (5.96 oz) |
| Technology | 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 - E030U HSDPA 850 / 1900 / 2100 - E030L |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Announced | September, 2015 |
| Status | July, 2015 |
| Display | Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches (~72.4% screen-to-body ratio) |
| Multi-touch | Yes |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| Photography | Rear Camera | 8 MP, 3264 x 2448 pixels, autofocus, LED flash |
| Features | Geo-tagging, touch focus, face/smile detection |
| Video | 1080p@30fps |
| Front Camera | 5 MP, LED flash |
| Memory | Card slot | microSD, up to 64 GB |
| Internal | 8 GB, 1 GB RAM |
| Sound | Alert types | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Connectivity | GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | v4.0 |
| USB | microUSB v2.0 |
| Battery | Capacity | Non-removable Li-Po 4000 mAh battery |
| Stand-by | Up to 900 h (2G) / Up to 875 h (3G) |
| Talk time | Up to 42 h (2G) / Up to 28 h (3G) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400 |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Radio | Stereo FM radio |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Java | No |
| Colors | Silver, Gold, Grey |
| Others | - MP3/AAC/WMA/WAV player - MP4/DivX/XviD/WMV/H.264 player - Photo/video editor - Document viewer |