| Design | Device Type | Smart Phone |
| OS | Android 7.0 (Nougat) |
| Dimension | 157.6 x 78.8 x 8.5 mm (6.20 x 3.10 x 0.33 in) |
| Weight | 182 g (6.42 oz) |
| Technology | 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 7(2600), 12(700), 17(700), 28(700) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM) |
| Announced | August, 2017 |
| Status | August, 2017 |
| Display | Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~67.1% screen-to-body ratio) |
| Multi-touch | Yes |
| Photography | Rear Camera | 13 MP (1/4 |
| Features | Geo-tagging, touch focus, face detection |
| Video | 1080p@30fps |
| Front Camera | 8 MP, LED flash |
| Memory | Card slot | microSD, up to 64 GB |
| Internal | 16 GB, 2 GB RAM or 8 GB, 1 GB RAM |
| Sound | Alert types | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Connectivity | GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Speed | HSPA 42.2/11.5 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| Battery | Capacity | Non-removable Li-Po 3200 mAh battery |
| Stand-by | Up to 700 h (2G) / Up to 600 h (3G) |
| Talk time | Up to 24 h (2G) / Up to 18 h (3G) |
| Features | Chipset | Mediatek MT6737 |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz |
| GPU | Mali-T720 |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Radio | FM radio |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Java | No |
| Colors | Black, Gold, Rose Gold, Silver |
| Others | - MP4/H.264 player - MP3/WAV/eAAC+ player - Photo/video editor - Document viewer | |