| Design | Device Type | Smart Phone |
| OS | Android OS, v4.4.2 (KitKat), upgradable to v5.0 (Lollipop) |
| Dimension | 156 x 78 x 8.3 mm (6.14 x 3.07 x 0.33 in) |
| Weight | 151 g (5.33 oz) |
| Technology | 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 1700 / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE band 4(1700/2100), 7(2600), 17(700) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Announced | January, 2015 |
| Status | April, 2015 |
| Display | Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches (~68.5% screen-to-body ratio) |
| Multi-touch | Yes |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| Photography | Rear Camera | 13 MP, 4128 x 3096 pixels, autofocus, LED flash |
| Features | Geo-tagging, touch focus, face/smile detection |
| Video | 1080p@30fps |
| Front Camera | 5 MP |
| Memory | Card slot | microSD, up to 32 GB |
| Internal | 8 GB, 1 GB RAM |
| Sound | Alert types | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Connectivity | GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | v4.0 |
| USB | microUSB v2.0 |
| Battery | Capacity | Li-Ion 2820 mAh battery |
| Stand-by | Up to 710 h (2G) / Up to 660 h (3G) |
| Talk time | Up to 28 h (2G) / Up to 17 h (3G) |
| Features | Chipset | Qualcomm MSM8916 Snapdragon 410 |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 306 |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM |
| Browser | HTML5 |
| Radio | Stereo FM radio |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Java | No |
| Colors | Black, Blue, White, Gold, Pink |
| Others | - OneDrive (15 GB cloud storage) - MP3/AAC/WMA/WAV player - MP4/DivX/XviD/WMV/H.264 player - Photo/video editor - Document viewer |