| Design | Device Type | Smart Phone |
| OS | Android OS, v4.2 (Jelly Bean) |
| Dimension | 137 x 68.4 x 7.9 mm (5.39 x 2.69 x 0.31 in) |
| Weight | 125 g (4.41 oz) |
| Technology | 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 1900 - L102a HSDPA 850 / 2100 - L102i |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM and Micro-SIM, dual stand-by) |
| Announced | December, 2013 |
| Status | January, 2014 |
| Display | Type | LED-backlit IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.7 inches (~65.0% screen-to-body ratio) |
| Multi-touch | Yes |
| Photography | Rear Camera | 8 MP, 3264 x 2448 pixels, autofocus, LED flash |
| Features | Geo-tagging, touch focus, face/smile detection, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Front Camera | 2 MP |
| Memory | Card slot | microSD, up to 32 GB |
| Internal | 16 GB, 1 GB RAM |
| Sound | Alert types | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Connectivity | GPRS | Class 12 |
| EDGE | Class 12 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | v4.0 |
| USB | microUSB v2.0 |
| Battery | Capacity | Li-Ion 1800 mAh battery |
| Stand-by | Up to 780 h (2G) / Up to 700 h (3G) |
| Talk time | Up to 18 h (2G) / Up to 16 h (3G) |
| Features | Chipset | Mediatek MT6589T |
| CPU | Quad-core 1.5 GHz Cortex-A7 |
| GPU | PowerVR SGX544MP2 |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Radio | Stereo FM radio |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Java | No |
| Colors | Black |
| Others | - Active noise cancellation with dedicated mic - MP4/DivX/XviD/WMV/H.264 player - MP3/WAV/WMA/AAC player - Document editor - Photo/video editor - Voice memo/dial/commands |