| Design | Device Type | Smart Phone |
| OS | Android OS, v4.2 (Jelly Bean) |
| Dimension | 147 x 72.1 x 6.9 mm (5.79 x 2.84 x 0.27 in) |
| Weight | 158 g (5.57 oz) |
| Technology | 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 1900 - L210a HSDPA 850 / 2100 - L210i |
| SIM | Mini-SIM |
| Announced | November, 2013 |
| Status | November, 2013 |
| Display | Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches (~65.0% screen-to-body ratio) |
| Multi-touch | Yes |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| Photography | Rear Camera | 12 MP, 4000 x 3000 pixels, autofocus, LED flash |
| Features | Geo-tagging, touch focus, face detection, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Front Camera | 5 MP |
| Memory | Card slot | No |
| Internal | 16 GB, 1 GB RAM |
| Sound | Alert types | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Connectivity | GPRS | Class 12 |
| EDGE | Class 12 |
| Speed | HSPA 42.2/11.5 Mbps |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | v4.0, A2DP, EDR |
| USB | microUSB v2.0 |
| Battery | Capacity | Li-Po 2500 mAh battery |
| Stand-by | Up to 900 h (2G) / Up to 600 h (3G) |
| Talk time | Up to 17 h (2G) / Up to 15 h (3G) |
| Features | Chipset | Mediatek MT6589T |
| CPU | Quad-core 1.5 GHz Cortex-A7 |
| GPU | PowerVR SGX544MP2 |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Radio | FM radio; recording |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Java | No |
| Colors | Black, White |
| Others | - Air gestures - Motion controls - MP4/WMV/H.264 player - MP3/WAV/WMA/AAC player - Photo/video editor - Voice memo |