| Design | Device Type | Smart Phone |
| OS | Android OS, v4.2 (Jelly Bean) |
| Dimension | 136 x 63 x 10.5 mm (5.35 x 2.48 x 0.41 in) |
| Weight | 135 g (4.76 oz) |
| Technology | 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 1900 / 2100 |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
| Announced | April, 2014 |
| Status | May, 2014 |
| Display | Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.5 inches (~65.1% screen-to-body ratio) |
| Multi-touch | Yes |
| Photography | Rear Camera | 3.15 MP, 2048 x 1536 pixels, LED flash |
| Features | Geo-tagging, touch focus, face detection |
| Video | 720p@30fps |
| Front Camera | VGA |
| Memory | Card slot | microSD, up to 64 GB |
| Internal | 4 GB, 512 MB RAM |
| Sound | Alert types | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Connectivity | GPRS | Class 12 |
| EDGE | Class 12 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | v4.0 |
| USB | microUSB v2.0 |
| Battery | Capacity | Li-Ion 1800 mAh battery |
| Stand-by | Up to 900 h (2G) / Up to 750 h (3G) |
| Talk time | Up to 22 h (2G) / Up to 12 h (3G) |
| CPU | Dual-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400 |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM |
| Browser | HTML5 |
| Radio | FM radio |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Java | No |
| Colors | Black, White, White/Black |
| Others | - MP4/WMV/H.264 player - MP3/WAV/WMA/AAC player - Photo/video editor - Voice memo |