| Design | Device Type | Smart Phone |
| OS | Android OS, v4.4.2 (KitKat) |
| Dimension | 145 x 73 x 9.7 mm (5.71 x 2.87 x 0.38 in) |
| Weight | 171 g (6.03 oz) |
| Technology | 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 1900 / 1700 - D536U HSDPA 850 / 1900 / 2100 - D536L |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM) |
| Announced | August, 2014 |
| Status | August, 2014 |
| Display | Type | TFT capacitive touchscreen, 256K colors |
| Size | 5.0 inches (~65.1% screen-to-body ratio) |
| Multi-touch | Yes |
| Photography | Rear Camera | 5 MP, 2592 Ñ… 1944 pixels, LED flash |
| Features | Geo-tagging, touch focus, face detection |
| Video | 720p@30fps |
| Front Camera | VGA |
| Memory | Card slot | microSD, up to 32 GB |
| Internal | 4 GB, 512 MB RAM |
| Sound | Alert types | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Connectivity | GPRS | Class 12 |
| EDGE | Class 12 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | v3.0 |
| USB | microUSB v2.0 |
| Battery | Capacity | Li-Ion 1800 mAh battery |
| Stand-by | Up to 850 h (2G) / Up to 720 h (3G) |
| Talk time | Up to 23 h (2G) / Up to 9 h (3G) |
| Features | Chipset | Mediatek MT6572 |
| CPU | Dual-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400 |
| Sensors | Accelerometer |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Radio | Stereo FM radio |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Java | No |
| Colors | Black, Blue, Orange, Pink, White, Yellow |
| Others | - MP3/AAC/WMA/WAV/Flac player - DivX/XviD/MP4/H.264/WMV player - Document viewer - Photo viewer/editor - Voice memo/dial/commands |