| Design | Device Type | Smart Phone |
| OS | Android OS, v4.2 (Jelly Bean) |
| Dimension | 157 x 79.5 x 9.5 mm (6.18 x 3.13 x 0.37 in) |
| Weight | 184 g (6.49 oz) |
| Technology | 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 1900 - D610a HSDPA 850 / 2100 - D610i |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
| Announced | September, 2013 |
| Status | October, 2013 |
| Display | Type | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches (~66.8% screen-to-body ratio) |
| Multi-touch | Yes |
| Photography | Rear Camera | 5 MP, 2592 Ñ… 1944 pixels, autofocus, LED flash |
| Features | Geo-tagging, touch focus, face detection, panorama, HDR |
| Video | 720p@30fps |
| Front Camera | VGA |
| Memory | Card slot | microSD, up to 32 GB |
| Internal | 4 GB, 1 GB RAM |
| Sound | Alert types | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Connectivity | GPRS | Class 12 |
| EDGE | Class 12 |
| Speed | HSPA 21.1/11.5 Mbps |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | v4.0 |
| USB | microUSB v2.0 |
| Battery | Capacity | Li-Ion 2250 mAh battery |
| Stand-by | Up to 960 h (2G) / Up to 820 h (3G) |
| Talk time | Up to 26 h (2G) / Up to 14 h (3G) |
| Features | Chipset | Mediatek MT6589 |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| GPU | PowerVR SGX544 |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Radio | FM radio |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Java | No |
| Colors | Blue, Pink, Grey, White, Yellow |
| Others | - MP4/WMV/H.264 player - MP3/WAV/WMA/AAC player - Photo/video editor - Voice memo |