| Design | Device Type | Smart Phone |
| OS | Android OS, v4.2 (Jelly Bean), upgradable to v4.4.2 (KitKat) |
| Dimension | 168 x 83 x 8.5 mm (6.61 x 3.27 x 0.33 in) |
| Weight | 206 g (7.27 oz) |
| Technology | 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 1900 - D650a HSDPA 850 / 2100 - D650i |
| SIM | Dual SIM |
| Announced | April, 2014 |
| Status | April, 2014 |
| Display | Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.0 inches (~71.2% screen-to-body ratio) |
| Multi-touch | Yes |
| Photography | Rear Camera | 8 MP, 3264 x 2448 pixels, autofocus, LED flash |
| Features | Geo-tagging, face detection, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Front Camera | 2 MP |
| Memory | Card slot | microSD, up to 32 GB |
| Internal | 4 GB, 1 GB RAM |
| Sound | Alert types | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Connectivity | GPRS | Class 12 |
| EDGE | Class 12 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | v4.0 |
| USB | microUSB v2.0 |
| Battery | Capacity | Non-removable Li-Po 3000 mAh battery |
| Stand-by | Up to 980 h (2G) / Up to 890 h (3G) |
| Talk time | Up to 40 h (2G) / Up to 24 h (3G) |
| Features | Chipset | Mediatek MT6582 |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400MP2 |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML |
| Radio | FM radio |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Java | No |
| Colors | Black, White |
| Others | - DivX/MP4/H.264 player - MP3/WAV/eAAC+ player - Document viewer - Photo/video viewer - Voice memo/dial |