| Design | Device Type | Smart Phone |
| OS | Android OS, v4.3 (Jelly Bean) |
| Dimension | 137.1 x 67.4 x 10 mm (5.40 x 2.65 x 0.39 in) |
| Weight | 145 g (5.11 oz) |
| Technology | 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 1700 / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE band 4(1700/2100), 7(2600), 17(700) |
| SIM | Micro-SIM |
| Announced | November, 2014 |
| Status | November, 2014 |
| Display | Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.5 inches (~60.4% screen-to-body ratio) |
| Multi-touch | Yes |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| Photography | Rear Camera | 5 MP, 2592 Ñ… 1944 pixels, autofocus, LED flash |
| Features | Geo-tagging, face/smile detection, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Front Camera | VGA |
| Memory | Card slot | microSD, up to 64 GB |
| Internal | 4 GB, 1 GB RAM |
| Sound | Alert types | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Connectivity | GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | v4.0, A2DP |
| USB | microUSB v2.0 |
| Battery | Capacity | Li-Ion 1850 mAh battery |
| Stand-by | Up to 900 h (2G) / Up to 750 h (3G) |
| Talk time | Up to 24 h (2G) / Up to 15 h (3G) |
| Features | Chipset | Qualcomm MSM8926 Snapdragon 400 |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Adreno 305 |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Radio | Stereo FM radio |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Java | No |
| Colors | White, Blue, Grey, Orange, Pink, Yellow |
| Others | - MP3/AAC/WMA/WAV player - MP4/DivX/XviD/WMV/H.264 player - Document viewer - Photo editor |