| Design | Device Type | Smart Phone |
| OS | Android OS, v4.4.2 (KitKat), upgradable to v5.0 (Lollipop) |
| Dimension | 155.5 x 76.6 x 10.6 mm (6.12 x 3.02 x 0.42 in) |
| Weight | 170 g (6.00 oz) |
| Technology | 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 1700 / 1900 - D770U HSDPA 850 / 1900 / 2100 - D770L |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM/ Micro-SIM, dual stand-by) |
| Announced | January, 2015 |
| Status | January, 2015 |
| Display | Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches (~70.0% screen-to-body ratio) |
| Multi-touch | Yes |
| Photography | Rear Camera | 8 MP, 3264 x 2448 pixels, autofocus, LED flash |
| Features | Geo-tagging, touch focus, face detection |
| Video | 1080p@30fps |
| Front Camera | 2 MP |
| Memory | Card slot | microSD, up to 64 GB |
| Internal | 8 GB, 1 GB RAM |
| Sound | Alert types | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Connectivity | GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | v4.0 |
| USB | microUSB v2.0 |
| Battery | Capacity | Li-Ion 2600 mAh battery |
| Stand-by | Up to 920 h (2G) / Up to 850 h (3G) |
| Talk time | Up to 28 h (2G) / Up to 16 h (3G) |
| Features | Chipset | Mediatek MT6582M |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400 |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Radio | FM radio |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Java | No |
| Colors | Black, White, Blue, Gold, Pink |
| Others | - MP3/AAC/WMA/WAV player - MP4/DivX/XviD/WMV/H.264 player - Photo/video editor - Document viewer |