| Design | Device Type | Smart Phone |
| OS | Android OS, v4.2.2 (Jelly Bean), upgradable to v4.4.2 (KitKat) |
| Dimension | 145.1 x 70.2 x 5.5 mm (5.71 x 2.76 x 0.22 in) |
| Weight | 129 g (4.55 oz) |
| Technology | 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 1900 / 2100 |
| SIM | Micro-SIM |
| Announced | May, 2014 |
| Status | May, 2014 |
| Display | Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches (~67.7% screen-to-body ratio) |
| Multi-touch | Yes |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| Photography | Rear Camera | 13 MP, 4128 x 3096 pixels, autofocus, LED flash |
| Features | Geo-tagging, face detection, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Front Camera | 5 MP |
| Memory | Card slot | No |
| Internal | 16 GB, 2 GB RAM |
| Sound | Alert types | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes - DTS sound |
| Connectivity | GPRS | Class 12 |
| EDGE | Class 12 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, hotspot |
| Bluetooth | v4.0 |
| USB | microUSB v2.0 |
| Battery | Capacity | Non-removable Li-Po 2300 mAh battery |
| Stand-by | Up to 750 h (2G) / Up to 675 h (3G) |
| Talk time | Up to 24 h (2G) / Up to 12 h (3G) |
| Features | Chipset | Mediatek MT6592 |
| CPU | Octa-core 1.7 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-450MP4 |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Radio | FM radio |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Java | No |
| Colors | Black, White/Silver, White/Gold |
| Others | - DivX/MP4/H.264 player - MP3/WAV/eAAC+ player - Document viewer - Photo/video viewer - Voice memo/dial |