| Design | Device Type | Smart Phone |
| OS | Microsoft Windows Phone 8.1 |
| Dimension | 144.8 x 69.9 x 7.8 mm (5.70 x 2.75 x 0.31 in) |
| Weight | 139 g (4.90 oz) |
| Technology | 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 1900 / 1700 - W510U HSDPA 850 / 1900 / 2100 - W510L |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM) |
| Announced | September, 2014 |
| Status | September, 2014 |
| Display | Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches (~66.0% screen-to-body ratio) |
| Multi-touch | Yes |
| Photography | Rear Camera | 8 MP, 3264 x 2448 pixels, autofocus, LED flash |
| Features | Geo-tagging, touch focus, face detection, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Front Camera | 2 MP |
| Memory | Card slot | microSD, up to 32 GB |
| Internal | 8 GB ROM, 1 GB RAM |
| Sound | Alert types | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Connectivity | GPRS | Yes |
| EDGE | Class 12 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | v3.0 |
| USB | microUSB v2.0 |
| Battery | Capacity | Li-Ion 2200 mAh battery |
| Stand-by | Up to 750 h |
| Talk time | Up to 23 h (2G) / Up to 18 h (3G) |
| Features | Chipset | Qualcomm MSM8916 Snapdragon 410 |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 306 |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM |
| Browser | HTML5 |
| Radio | Stereo FM radio |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Java | Yes, via Java MIDP emulator |
| Colors | Neon Orange, Neon Green, Neon Yellow, White |
| Others | -- OneDrive (15 GB cloud storage) - MP3/WAV/eAAC+/WMA player - MP4/H.264/WMV player - Document viewer - Video/photo editor |