| Design | Device Type | Smart Phone |
| OS | Android OS, v2.3 (Gingerbread) |
| Dimension | 120 x 63 x 11.4 mm |
| Weight | 136g |
| Technology | 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | WCDMA 2100 |
| SIM | Mini-SIM |
| Announced | August, 2012 |
| Status | August, 2012 |
| Display | Type | HVGA capacitive touch screen, 262K colors |
| Size | 480x320 pixels, 4.0 inches |
| Photography | Rear Camera | 5.0 MP, 2048x1536 pixels |
| Features | Geo-tagging, face detection |
| Video | Video (320p) |
| Memory | Card slot | Supports up to 32GB |
| Internal | 260MB built-in, 512MB RAM |
| Sound | Alert types | Downloadable, MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| Connectivity | GPRS | 80 kbps |
| EDGE | 236.8 kbps |
| Speed | HSDPA 14.4 Mbps, HSUPA 5.76 Mbps |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n + Wi-Fi hotspot |
| Bluetooth | Yes, v3.0 with A2DP + EDR |
| USB | Yes |
| Stand-by | Up to 350 h |
| Talk time | Up to 5 h 30 m |
| Features | Chipset | BCM21552 |
| CPU | 832MHz, |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM & GFIVE Mall |
| Browser | HTML, Adobe Flash |
| Radio | Stereo FM radio with RDS |
| GPS | GPS + A-GPS support |
| Colors | Black, White |
| Others | GPS + A-GPS support, Digital compass, Maps, Speakerphone, Stereo FM radio with RDS, SNS integration, MP3/eAAC+/WAV/WMA player, 3.5mm jack, XviD/MP4/H.264/H.263/WMV player, YouTube, Google Talk, Picasa, Games, G?Five Market & Reading |