| Design | Device Type | Smart Phone |
| OS | Android OS, v4.0.3 (Ice cream Sandwich) |
| Dimension | 149.5 x 83 x 10.9mm |
| Weight | 211 g |
| Technology | 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 /1900 |
| SIM | Mini-SIM |
| Announced | December, 2012 |
| Status | d |
| Display | Type | TFT LCD, 262K colors |
| Size | WVGA, 5.3 inches |
| Photography | Rear Camera | 8MP, HD, autofocus 2048x1536 Pixels |
| Features | Geo-tagging, face detection |
| Video | Yes |
| Memory | Card slot | Supports up to 32GB |
| Internal | 2.4GB built-in, 4GB ROM, 512MB RAM |
| Sound | Alert types | Downloadable, WAV, MP3 ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| Connectivity | GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Speed | HSDPA 14.4 Mbps, HSUPA 5.76 Mbps |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n + Wi-Fi hotspot |
| Bluetooth | Yes, v3.0 with A2DP + EDR |
| USB | Yes |
| Stand-by | Up to 350h |
| Talk time | Up to 5 h 30 m |
| Features | Chipset | MTK6575 |
| CPU | 1Ghz |
| GPU | PowerVR SGX531 |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM & Gfive Mall ? |
| Browser | HTML (Adobe Flash) |
| Radio | Stereo FM radio with RDS |
| Colors | Black / White |
| Others | Project mode, Skype Video calling, Speakerphone, G-Cloud, Stereo FM radio with RDS, SNS integration, MP3/eAAC+/WAV/WMA player, XviD/MP4/H.264/H.263/WMV player, 3.5mm jack, YouTube, Google Talk, Skype Video Calling, Picasa, Games, G?Five Market & Reading. |