| Design | Device Type | Smart Phone |
| OS | Android 7.0 (Nougat) |
| Dimension | 154.5 x 76 x 7.6 mm (6.08 x 2.99 x 0.30 in) |
| Weight | 176 g (6.21 oz) |
| Technology | 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE band 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800), 38(2600), 39(1900), 40(2300) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Announced | 2017, May |
| Status | Available. Released 2017, July |
| Display | Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches (~71.0% screen-to-body ratio) |
| Multi-touch | Yes - Amigo OS 4.0 |
| Photography | Rear Camera | Dual 13 MP + 5 MP, phase detection autofocus, dual-LED (dual tone) flash |
| Features | Geo-tagging, touch focus, face detection, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Front Camera | 16 MP |
| Memory | Card slot | microSD, up to 256 GB (uses SIM 2 slot) |
| Internal | 64 GB, 4 GB RAM |
| Sound | Alert types | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes, |
| 3.5mm jack | Yes - Active noise cancellation with dedicated mic |
| Connectivity | GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | v4.0, A2DP |
| USB | microUSB v2.0, USB Host |
| Battery | Capacity | Non-removable Li-Po 3700 mAh battery |
| Features | Chipset | Mediatek MT6755 Helio P10 |
| CPU | Octa-core (4x1.8 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-T860MP2 |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM |
| Browser | HTML5 |
| Radio | FM radio |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Java | No |
| Colors | Black, Gold |
| Others | - MP4/H.264 player - MP3/WAV/eAAC+ player - Photo/video editor - Document viewer |