| Design | Device Type | Smart Phone |
| OS | Android OS, v4.1.2 (Jelly Bean) |
| Dimension | 480 x 800 pixels, 4.3 inches (~217 ppi pixel density) |
| Weight | 123 g (4.34 oz) |
| Technology | 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 900 / 2100 |
| SIM | Optional Dual SIM (Micro-SIM) |
| Announced | August, 2013 |
| Status | September, 2013 |
| Display | Type | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 480 x 800 pixels, 4.3 inches (~217 ppi pixel density) |
| Multi-touch | Yes- HTC Sense UI 5.0 |
| Photography | Rear Camera | 8 MP, 3264 x 2448 pixels, autofocus, LED flash, check quality |
| Features | 1/3.2' sensor size, 1.4?m pixel size, geo-tagging, face and smile detection |
| Video | Yes, 720p@30fps, check quality |
| Front Camera | Yes, 1.6 MP |
| Memory | Card slot | MicroSD, up to 64 GB |
| Internal | 4 GB, 1 GB RAM |
| Sound | Alert types | Vibration, MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes- Beats Audio sound enhancement |
| Connectivity | GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Speed | HSDPA, 7.2 Mbps; HSUPA, 5.76 Mbps |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi hotspot, DLNA |
| Bluetooth | Yes, v4.0 with A2DP |
| USB | Yes, microUSB v2.0, USB On-the-go, USB Host |
| Battery | Capacity | Li-Ion 1800 mAh battery |
| Stand-by | (2G) / Up to 435 h (3G) |
| Talk time | (2G) / Up to 12 h 6 min (3G) |
| Tests | Display | Contrast ratio: 1198:1 (nominal) / 2.129:1 (sunlight) |
| Loudspeaker | Voice 60dB / Noise 62dB / Ring 75dB |
| Audio Quality | Noise -88.0dB / Crosstalk -87.9dB |
| Camera | Photo / Video |
| Battery Life | Endurance rating 47h |
| Tests | SAR US | 0.50 W/kg (head) ? ? 0.72 W/kg (body) ? ? |
| Features | Chipset | Qualcomm MSM8225Q Snapdragon 200 |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A5 |
| GPU | Adreno 203 |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Messaging | SMS (threaded view), MMS, Email, Push Email |
| Browser | HTML5 |
| Radio | Stereo FM radio with RDS |
| GPS | Yes, with A-GPS support |
| Java | Yes, via Java MIDP emulator |
| Colors | Black, Silver |
| Others | - SNS integration- Dropbox (25 GB cloud storage)- Active noise cancellation with dedicated mic- DivX/XviD/MP4/H.263/H.264/WMV player- MP3/eAAC+/WMA/WAV/FLAC player- Google Search, Maps, Gmail,YouTube, Calendar, Google Talk- Organizer- Document viewer- Photo viewer/editor- Voice memo/dial/commands- Predictive text input |