| Design | Device Type | Smart Phone |
| OS | Android OS, v4.4.2 (KitKat) |
| Dimension | 139.9 x 69.8 x 10 mm (5.51 x 2.75 x 0.39 in) |
| Weight | 158 g (5.57 oz) |
| Technology | 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - all versions CDMA 800 / 850 / 1900 - US |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 2100 - EMEA HSDPA 850 / 1700 / 1900 / 2100 - US |
| 4G Network | LTE band 3(1800), 7(2600), 20(800) LTE band 2(1900), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 17(700) - Cricket LTE band 25(1900), 26(850), 41(2500) - Sprint |
| SIM | Micro-SIM |
| Announced | August, 2014 |
| Status | September, 2014 |
| Display | Type | Capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.7 inches (~62.3% screen-to-body ratio) |
| Multi-touch | Yes - HTC Sense UI 5.5 |
| Photography | Rear Camera | 5 MP, 2592 Ñ… 1944 pixels |
| Features | Geo-tagging |
| Video | 1080p |
| Front Camera | VGA/ 1.3 MP (Sprint) |
| Memory | Card slot | microSD, up to 128 GB |
| Internal | 8 GB, 1 GB RAM |
| Sound | Alert types | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Connectivity | GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Speed | HSPA, LTE |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | v4.0, A2DP, apt-X |
| NFC | Yes (market/operator dependent) |
| USB | microUSB v2.0 |
| Battery | Capacity | Li-Po 2100 mAh battery |
| Stand-by | Up to 646 h (3G) |
| Talk time | Up to 17 h (3G) |
| Features | Chipset | Qualcomm MSM8916 Snapdragon 410 - EU model Qualcomm Snapdragon 400 - USA model |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53 - EU model Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 - USA model |
| GPU | Adreno 306 - EU model Adreno 305 - USA model |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Messaging | SMS (threaded view), MMS, Email, Push Email |
| Browser | HTML5 |
| Radio | To be confirmed |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Java | No |
| Colors | Vanilla White, Jet Black, Dark Grey, Deep Navy Blue |
| Others | - Active noise cancellation with dedicated mic - MP4/H.264/WMV player - MP3/eAAC+/WMA/WAV player - Document viewer - Photo viewer/editor - Voice memo/dial/commands |