| Design | Device Type | Smart Phone |
| OS | Android OS, v4.4.2 (KitKat) |
| Dimension | 139.8 x 69.8 x 9.9 mm |
| Weight | 154 g |
| Technology | 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Network | HSDPA 900 / 2100 |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Announced | August, 2016 |
| Status | August, 2016 |
| Display | Type | Capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.7 inches (~62.4% screen-to-body ratio) |
| Multi-touch | Yes |
| Photography | Rear Camera | 8 MP, f/2.2, autofocus, LED flash |
| Features | Geo-tagging |
| Video | 1080p@30fps |
| Front Camera | 2 MP, 720p |
| Memory | Card slot | microSD, up to 32 GB |
| Internal | 8/16GB built-in, 1GB RAM |
| Sound | Alert types | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Connectivity | GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| WLAN | (Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot) |
| Bluetooth | v4.0, A2DP, apt-X |
| USB | microUSB v2.0 |
| Battery | Capacity | Li-Ion 2000 mAh battery |
| Stand-by | Up to 622 h (3G) |
| Talk time | Up to 15 h (3G) |
| CPU | 1.3 GHZ Quad-Core |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Messaging | SMS (threaded view), MMS, Email, Push Email |
| Browser | HTML5 |
| Radio | FM radio |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Java | Yes, via Java MIDP emulator |
| Colors | Glacier blue, Stealth black |
| Others | GPS + A-GPS support & GLONASS, Dual-Sim, (Micro-SIM, dual stand-by), Document viewer, Photo viewer/editor, Google Search, Maps, Gmail, Voice memo/dial/commands, YouTube, Calendar, Speakerphone |