| Design | Device Type | Smart Phone |
| OS | Android OS, v6.0 (Marshmallow) |
| Dimension | 146.9 x 70.9 x 8.3 mm (5.78 x 2.79 x 0.33 in) |
| Weight | 140 g (4.94 oz) |
| Technology | 2G Network | SIM 1: 850 / 900 / 1800 / 1900 SIM 2: 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G Network | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 28(700) |
| SIM | Dual SIM |
| Announced | February, 2016 |
| Status | November, 2016 |
| Display | Type | Super LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches (~66.2% screen-to-body ratio) |
| Multi-touch | Yes |
| Photography | Rear Camera | 8 MP, f/2.4, autofocus, LED flash |
| Features | Geo-tagging, touch focus, face detection, HDR, panorama |
| Video | Yes |
| Front Camera | 5 MP, f/2.8 |
| Memory | Card slot | microSD, up to 200 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16 GB, 1.5 GB RAM |
| Sound | Alert types | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Connectivity | GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Speed | HSPA, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | v4.1, A2DP |
| USB | microUSB v2.0 |
| Battery | Capacity | Removable Li-Ion 2200 mAh battery |
| Features | Chipset | Qualcomm MSM8909 Snapdragon 210 |
| CPU | Quad-core 1.1 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Adreno 304 |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM |
| Browser | HTML5 |
| Radio | To be confirmed |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Java | No |
| Colors | Various |
| Others | - MP4/H.264 player - MP3/eAAC+/WAV player - Photo/video editor - Document viewer |