| Design | Device Type | Smart Phone |
| OS | Android OS, v4.4.2 (KitKat) |
| Dimension | 143.8 x 70.4 x 9.4 mm (5.66 x 2.77 x 0.37 in) |
| Weight | 146 g (5.15 oz) |
| Technology | 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 / 1900 |
| 3G Network | CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G Network | LTE band 4(1700/2100), 13(700) |
| SIM | Nano-SIM |
| Announced | October, 2014 |
| Status | October, 2014 |
| Display | Type | Super LCD2 capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.7 inches (~60.2% screen-to-body ratio) |
| Multi-touch | Yes - HTC Sense UI 5.5 |
| Photography | Rear Camera | 8 MP, 3264 x 2448 pixels, autofocus, LED flash |
| Features | Geo-tagging, touch focus, face detection, simultaneous HD video and image recording, HDR |
| Video | 1080p |
| Front Camera | 1.3 MP, 720p |
| Memory | Card slot | microSD, up to 128 GB |
| Internal | 8 GB, 1 GB RAM |
| Sound | Alert types | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes - BoomSound dual front stereo speakers |
| Connectivity | GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Speed | HSPA, LTE |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | v4.0, A2DP, apt-X |
| NFC | TBC |
| USB | microUSB v2.0 |
| Battery | Capacity | Non-removable Li-Po 2040 mAh battery |
| Stand-by | Up to 484 h (3G) |
| Talk time | Up to 16 h 10 min (3G) |
| Features | Chipset | Qualcomm Snapdragon 400 |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Adreno 305 |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Messaging | SMS (threaded view), MMS, Email, Push Email |
| Browser | HTML5 |
| Radio | To be confirmed |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Java | No |
| Colors | Black |
| Others | - Active noise cancellation with dedicated mic - MP4/H.264/WMV player - MP3/eAAC+/WMA/WAV player - Document viewer - Photo/video editor - Voice memo/dial/commands |