| Design | Device Type | Smart Phone |
| OS | Android OS, v5.1 (Lollipop) |
| Dimension | 146.9 x 70.9 x 8.1 mm (5.78 x 2.79 x 0.32 in) |
| Weight | 142 g (5.01 oz) |
| Technology | 2G Network | SIM 1: 850 / 900 / 1800 / 1900 SIM 2: 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G Network | LTE |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Announced | May, 2016 |
| Status | September, 2016 |
| Display | Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches (~66.2% screen-to-body ratio) |
| Multi-touch | Yes - HTC Sense 7 UI |
| Protection | No |
| Photography | Rear Camera | 13 MP, autofocus, LED flash |
| Features | Geo-tagging, touch focus, face detection, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps, 720p@60fps |
| Front Camera | 5 MP, 1080p |
| Memory | Card slot | microSD, up to 200 GB |
| Internal | 32 GB, 3 GB RAM |
| Sound | Alert types | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Connectivity | GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Speed | HSPA, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | v4.0, A2DP |
| NFC | No |
| USB | microUSB v2.0 |
| Battery | Capacity | Non-removable Li-Ion 2200 mAh battery |
| Features | Chipset | Qualcomm Snapdragon 400 |
| CPU | 1.3GHz octa-core |
| GPU | Adreno 305 |
| Sensors | yes |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM |
| Browser | HTML5 |
| Radio | No |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Java | No |
| Colors | Black, White |
| Others | - Active noise cancellation with dedicated mic - MP4/H.264 player - MP3/eAAC+/WAV player - Photo/video editor - Document viewer |