| Design | Device Type | Smart Phone |
| OS | Android OS, v4.4.2 (KitKat) |
| Dimension | 156.6 x 78.7 x 8 mm (6.17 x 3.10 x 0.31 in) |
| Weight | 158 g (5.57 oz) |
| Technology | 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Network | HSDPA 900 / 2100 |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Announced | September, 2014 |
| Status | October, 2014 |
| Display | Type | Capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches (~67.7% screen-to-body ratio) |
| Multi-touch | Yes - HTC Sense UI 6.0 |
| Photography | Rear Camera | 13 MP, 4160 x 3120 pixels, autofocus, LED flash |
| Features | Geo-tagging, touch focus, face detection, simultaneous HD video and image recording, HDR |
| Video | 1080p@30fps, 720p@60fps |
| Front Camera | 5 MP, 1080p |
| Memory | Card slot | microSD, up to 32 GB |
| Internal | 8 GB (Quad core version), 16 GB (Octa core version), 1 GB RAM |
| Sound | Alert types | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| Connectivity | GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | v4.0, A2DP, apt-X |
| USB | microUSB v2.0 |
| Battery | Capacity | Non-removable Li-Po 2600 mAh battery |
| Stand-by | Up to 460 h (3G) |
| Talk time | Up to 10 h (3G) |
| CPU | Octa-core 1.7 GHz Quad-core 1.3 GHz |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Messaging | SMS (threaded view), MMS, Email, Push Email |
| Browser | HTML5 |
| Radio | FM radio |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Java | No |
| Colors | Black, White |
| Others | - MP4/H.264/WMV player - MP3/eAAC+/WMA/WAV player - Document viewer - Photo/video editor |