| Design | Device Type | Smart Phone |
| OS | Android OS, v4.4.2 (KitKat) |
| Dimension | 157.7 x 78.7 x 7.7 mm (6.21 x 3.10 x 0.30 in) |
| Weight | 155 g (5.47 oz) |
| Technology | 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - EMEA version HSDPA 900 / 2100 - Asia version |
| 4G Network | LTE 900 / 1800 / 2100 / 2600 - EMEA version LTE 1900 / 2300 / 2500 / 2600 - Asia version |
| SIM | Nano-SIM |
| Announced | September, 2014 |
| Status | November, 2014 |
| Display | Type | LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 720 x 1280 pixels, 5.5 inches (~267 ppi pixel density) |
| Multi-touch | Yes |
| Protection | No |
| Photography | Rear Camera | 13 MP, 4160 x 3120 pixels, autofocus, LED flash |
| Features | Geo-tagging, touch focus, face detection, simultaneous HD video and image recording, HDR |
| Video | 1080p@30fps, 720p@60fps |
| Front Camera | 8 MP, 1080p |
| Memory | Card slot | microSD card(supports up to 128GB) |
| Internal | 16 GB |
| Sound | Alert types | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers, built-in amplifiers |
| 3.5mm jack | Yes |
| Connectivity | GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Speed | HSDPA, 42 Mbps; HSUPA, 5.8 Mbps; LTE, Cat4, 50 Mbps UL, 150 Mbps DL |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, Wi-Fi hotspot |
| Bluetooth | v4.0, A2DP |
| NFC | No |
| USB | microUSB v2.0 |
| Battery | Capacity | Non-removable Li-Po 2600 mAh battery |
| Stand-by | (2G) / Up to 424 h (3G) |
| Talk time | (2G) / Up to 22 h 24 min (3G) |
| Features | Chipset | Qualcomm MSM8939 Snapdragon 615 |
| CPU | Quad-core 1.5 GHz Cortex-A53 & quad-core 1.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 405 |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Messaging | SMS (threaded view), MMS, Email, Push Email |
| Browser | HTML5 |
| Radio | No |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Java | Yes, via Java MIDP emulator |
| Colors | Marble White, Tuxedo Grey, Santorini White, Milky-way Grey, Tangerine White, Saffron Grey, Flamingo Grey, Blue Misty, Monarch Orange |
| Others | - SNS integration - MP4/H.263/H.264/WMV player - MP3/eAAC+/WMA/WAV player - Google Search, Maps, Gmail, YouTube, Calendar, Google Talk - Organizer - Document viewer - Photo viewer/editor - Voice memo/dial/commands - Predictive text input |