| Design | Device Type | Smart Phone |
| OS | Android OS, v6.0 (Marshmallow) |
| Dimension | 157.5 x 78.9 x 7.8 mm |
| Weight | N/A |
| Technology | 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE |
| SIM | Yes |
| Announced | September, 2016 |
| Status | September, 2016 |
| Display | Type | Super LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 1080 x 1920 pixels (~401 ppi pixel density) |
| Multi-touch | Yes |
| Protection | No |
| Photography | Rear Camera | 13 MP, f/2.0, autofocus, OIS, LED flash |
| Features | Geo-tagging, touch focus, face detection, HDR, panorama, Video (1080p@30fps), |
| Video | 1080p@30fps |
| Front Camera | 4 MP |
| Memory | Card slot | microSD card (Support up to 128 GB) |
| Internal | 32 GB, 3 GB RAM |
| Sound | Alert types | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes - Dolby audio |
| Connectivity | GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Speed | HSPA, LTE |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | v4.0, A2DP |
| NFC | No |
| USB | microUSB v2.0 |
| Battery | Capacity | 2800 mAh |
| Features | Chipset | Mediatek MT6753 |
| CPU | 1.3 GHz Octa-Core Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T720MP3 |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM |
| Browser | HTML5 |
| Radio | To be confirmed |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Java | No |
| Colors | White / Blue, White / Red |
| Others | - Active noise cancellation with dedicated mic - MP4/H.264 player - MP3/eAAC+/WAV player - Photo/video editor - Document viewer |