| Design | Device Type | Smart Phone |
| OS | Android OS, v4.0 (Ice Cream Sandwich), not upgradable to v4.1 (Jelly Bean) |
| Dimension | 107.2 x 60.6 x 12.3 mm (4.22 x 2.39 x 0.48 in) |
| Weight | 100 g (3.53 oz) |
| Technology | 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 900 / 2100 |
| SIM | Mini-SIM |
| Announced | May, 2012 |
| Status | June, 2012 |
| Display | Type | Capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 320 x 480 pixels, 3.5 inches (~165 ppi pixel density) |
| Multi-touch | Yes- HTC Sense UI v4.0 |
| Photography | Rear Camera | 5 MP, 2592 x 1944 pixels, check quality |
| Features | Geo-tagging |
| Video | Yes |
| Front Camera | No |
| Memory | Card slot | MicroSD, up to 32 GB |
| Internal | 4 GB storage, 512 MB RAM |
| Sound | Alert types | Vibration, MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes- Beats Audio sound enhancement |
| Connectivity | GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Speed | HSDPA, 14.4 Mbps; HSUPA, 5.76 Mbps |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi hotspot |
| Bluetooth | Yes, v3.0 with A2DP |
| NFC | Optional |
| USB | Yes, microUSB v2.0 |
| Battery | Capacity | Li-Ion 1230 mAh battery |
| Tests | Display | Contrast ratio: 723 (nominal) / 1.300:1 (sunlight) |
| Loudspeaker | Voice 64dB / Noise 64dB / Ring 72dB |
| Audio Quality | Noise -87.3dB / Crosstalk -84.5dB |
| Camera | Photo |
| Tests | SAR US | 0.75 W/kg (head) ? ? 0.64 W/kg (body) ? ? |
| Features | Chipset | Qualcomm MSM7225A Snapdragon |
| CPU | 600 MHz Cortex-A5 |
| GPU | Adreno 200 |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Messaging | SMS (threaded view), MMS, Email, Push Email |
| Browser | HTML, Adobe Flash |
| Radio | Stereo FM radio with RDS |
| GPS | Yes, with A-GPS support |
| Java | Yes, via Java MIDP emulator |
| Colors | Polar White, Stealth Black, Flamenco Red |
| Others | - SNS integration- DivX/XviD/MP4/H.263/H.264/WMV player- Dropbox (25 GB cloud storage)- MP3/eAAC+/WMA/WAV player- Google Search, Maps, Gmail,YouTube, Calendar, Google Talk- Organizer- Document viewer/editor- Voice memo/dial- Predictive text input |