| Design | Device Type | Smart Phone |
| OS | Android OS, v5.0 (Lollipop) |
| Dimension | 156.5 x 76.5 x 7.5 mm (6.16 x 3.01 x 0.30 in) |
| Weight | 147 g (5.19 oz) |
| Technology | 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Network | HSDPA |
| 4G Network | HSPA |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Announced | May, 2015 |
| Status | May, 2015 |
| Display | Type | Capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 1080 x 1920 pixels, 5.5 inches (~401 ppi pixel density) |
| Multi-touch | Yes |
| Protection | To be disclosed |
| Photography | Rear Camera | 13 MP, 4128 x 3096 pixels, autofocus, LED flash |
| Features | No |
| Video | Yes |
| Front Camera | 4 MP (1/3' sensor size, 2µm pixel size), 1080p@30fps, HDR |
| Memory | Card slot | microSD, up to 128 GB |
| Internal | 16 GB ROM, 2 GB RAM |
| Sound | Alert types | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| Connectivity | GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | v4.1, A2DP, apt-X |
| NFC | Yes |
| USB | microUSB v2.0 |
| Battery | Capacity | Non-removable Li-Po 2800 mAh battery |
| Features | Chipset | Mediatek MT6795M |
| CPU | Octa-core 2 GHz |
| GPU | PowerVR G6200 |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Messaging | SMS (threaded view), MMS, Email, Push Email |
| Browser | HTML5 |
| Radio | FM radio |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS/ Beidou |
| Java | No |
| Colors | Black, White |
| Others | Active noise cancellation with dedicated mic Document viewer Photo/video editor |