| Design | Device Type | Smart Phone |
| OS | Android OS, v4.4.2 (KitKat) |
| Dimension | 137.4 x 65 x 10.6 mm (5.41 x 2.56 x 0.42 in) |
| Weight | 137 g (4.83 oz) |
| Technology | 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 900 / 1900 / 2100 - EMEA version HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - Asia version |
| 4G Network | LTE 800 / 900 / 1800 / 2600 - EMEA version LTE 700 / 900 / 1800 / 2100 / 2600 - Asia version |
| SIM | Nano-SIM |
| Announced | May, 2014 |
| Status | May, 2014 |
| Display | Type | Super LCD2 capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 720 x 1280 pixels, 4.5 inches (~326 ppi pixel density) |
| Multi-touch | Yes |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| Photography | Rear Camera | 13 MP, 4128 x 3096 pixels, autofocus, LED flash |
| Features | 1/3' sensor size, 1.12µm pixel size, geo-tagging, face/smile detection, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps, 720p@60fps |
| Front Camera | 5 MP, 1080p@30fps |
| Memory | Card slot | microSD card(supports up to 128GB) |
| Internal | 16 GB |
| Sound | Alert types | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers, built-in amplifiers |
| 3.5mm jack | Yes |
| Connectivity | GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Speed | HSDPA, 42 Mbps, HSUPA; LTE, Cat4, 50 Mbps UL, 150 Mbps DL |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, DLNA, Wi-Fi hotspot |
| Bluetooth | v4.0, A2DP |
| NFC | Yes |
| USB | v4.0, A2DP |
| Battery | Capacity | Non-removable Li-Po 2110 mAh battery |
| Stand-by | (2G) / Up to 556 h (3G) |
| Talk time | (2G) / Up to 16 h 10 min (3G) |
| Features | Chipset | Qualcomm Snapdragon 400 |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Adreno 305 |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM |
| Browser | HTML5 |
| Radio | FM radio with RDS |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Java | Yes, via Java MIDP emulator |
| Colors | Gunmetal Gray, Glacial Silver Amber Gold |
| Others | - SNS integration - Active noise cancellation with dedicated mic - TV-out (via MHL A/V link) - MP4/H.263/H.264/WMV player - MP3/eAAC+/WMA/WAV/Flac player - Google Search, Maps, Gmail, YouTube, Calendar, Google Talk - Organizer - Document viewer - Photo viewer/editor - Voice memo/dial - Predictive text input |