| Design | Device Type | Smart Phone |
| OS | Android OS v4.0 (Ice Cream Sandwich) |
| Dimension | 134.4 x 69.9 x 8.9 mm |
| Weight | 130 g |
| Technology | 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| Display | Type | Super IPS LCD2 capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.7 inches |
| Multi-touch | Yes |
| Protection | Corning Gorilla Glass HTC Sense UI |
| Photography | Rear Camera | 8MP |
| Features | autofocus, LED flash, Simultaneous HD video and image recording, geo-tagging, face and smile detection |
| Video | Yes |
| Front Camera | 1.3MP |
| Internal | 16GB |
| Sound | Alert types | Downloadable, Polyphonic, MP3 |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Connectivity | GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| WLAN | WLAN (Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Wi-Fi Direct, DLNA, Wi-Fi hotspot |
| Bluetooth | Bluetooth v4.0 with A2DP |
| USB | Yes |
| Features | Chipset | ULP GeForce |
| CPU | Quad-core 1.5 GHz, 1GB RAM |
| GPU | Nvidia Tegra 3 |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity & compass |
| Messaging | SMS (threaded view), MMS, Email, Push Email |
| Browser | HTML, Adobe Flash |
| Radio | Stereo FM radio |
| Colors | Gray, White |
| Others | GPS + A-GPS support, MicroSIM card support only, Active noise cancellation with dedicated mic, Google Search, Maps, Gmail, Document viewer/editor, Predictive text input, Speakerphone |