| Design | Device Type | Smart Phone |
| OS | Android OS, v5.1.1 (Lollipop) |
| Dimension | 152.1 x 76.3 x 8.5 mm (5.99 x 3.00 x 0.33 in) |
| Weight | 135 g (4.76 oz) |
| Technology | 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Network | HSDPA 900 / 2100 |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Announced | 2015, July |
| Status | Available. Released 2015, July |
| Display | Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches (~71.9% screen-to-body ratio) |
| Multi-touch | Yes |
| Protection | Dragon Trail Glass |
| Photography | Rear Camera | 8 MP, 3264 x 2448 pixels, autofocus, LED flash (13 MP via SW interpolation) |
| Features | Geo-tagging, touch focus, face/smile detection, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Front Camera | 5 MP (8 MP via SW interpolation) |
| Memory | Card slot | microSD, up to 32 GB |
| Internal | 32 GB, 2 GB RAM |
| Sound | Alert types | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Connectivity | GPRS | Yes |
| EDGE | No |
| Speed | HSPA |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | v4.0 |
| USB | microUSB v2.0 |
| Battery | Capacity | Li-Po 2560 mAh battery |
| Talk time | Up to 20 h (2G) / Up to 12 h 17 min (3G) |
| Features | Chipset | Mediatek MT6735 |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz |
| GPU | Mali-400MP2 |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM |
| Browser | HTML5 |
| Radio | FM radio |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Java | No |
| Colors | White, Gold |
| Others | -- MP4/H.264 player - MP3/WAV/AAC player - Photo/video editor - Document viewer |