| Design | Device Type | Smart Phone |
| OS | Android OS, v6.0 (Marshmallow) |
| Dimension | 151.1 x 74.2 x 7.5 mm (5.95 x 2.92 x 0.30 in) |
| Weight | 153 g (5.40 oz) |
| Technology | 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 TD-SCDMA |
| 4G Network | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Announced | 2016, April |
| Status | Available. Released 2016, April |
| Display | Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches (~74.4% screen-to-body ratio) |
| Multi-touch | Yes - EUI 5.6 |
| Photography | Rear Camera | 16 MP, f/2.0, phase detection autofocus, dual-LED (dual tone) flash |
| Features | Geo-tagging, touch focus, face detection, panorama, HDR |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@30fps, 720p@120fps |
| Front Camera | 8 MP, f/2.2, 1080p |
| Memory | Card slot | No |
| Internal | 32 GB, 3 GB RAM |
| Sound | Alert types | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Connectivity | GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Speed | HSPA, LTE |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, WiFi Direct, hotspot |
| Bluetooth | v4.1, A2DP, LE |
| USB | Type-C 1.0 reversible connector |
| Battery | Capacity | Non-removable Li-Ion 3000 mAh battery |
| Features | Chipset | Mediatek MT6797 Helio X20 Qualcomm MSM8976 Snapdragon 652 |
| CPU | Deca-core (2x2.3 GHz Cortex-A72, 4x2 GHz Cortex-A53, 4x1.4 GHz Cortex-A53) Octa-core (4x1.4 GHz Cortex-A53 & 4x1.8 GHz Cortex-A72) |
| GPU | Adreno 510 |
| Sensors | Fingerprint, accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Messaging | SMS (threaded view), MMS, Email, Push Email |
| Browser | HTML5 |
| Radio | To be confirmed |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Java | No |
| Colors | Rose gold, gold, silver, grey |
| Others | - Xvid/MP4/H.265 player - MP3/WAV/eAAC+/FLAC player - Document viewer - Photo/video editor |