| Design | Device Type | Smart Phone |
| OS | Android OS, v5.1 (Lollipop) |
| Dimension | 167.1 x 83.5 x 9 mm (6.58 x 3.29 x 0.35 in) |
| Weight | 204 g (7.20 oz) |
| Technology | 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 TD-SCDMA |
| 4G Network | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Announced | 2016, January |
| Status | Available. Released 2016, January |
| Display | Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.33 inches (~79.2% screen-to-body ratio) |
| Multi-touch | Yes, up to 10 fingers |
| Photography | Rear Camera | 21 MP, f/2.0, OIS, phase detection autofocus, dual-LED (dual tone) flash, |
| Features | 1/2.4 |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@30fps, 720p@120fps, |
| Front Camera | 4 MP, f/2.2, 1080p |
| Memory | Card slot | No |
| Internal | 64/128 GB, 4 GB RAM |
| Sound | Alert types | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Connectivity | GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Speed | HSPA, LTE |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, WiFi Direct, hotspot |
| Bluetooth | v4.1, A2DP, LE |
| USB | Type-C 1.0 reversible connector |
| Battery | Capacity | Non-removable Li-Ion 3400 mAh battery |
| Features | Chipset | Qualcomm MSM8996 Snapdragon 820 |
| CPU | Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x2.0 GHz Cortex-A57) |
| GPU | Adreno 430 |
| Sensors | Fingerprint, accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Messaging | SMS (threaded view), MMS, Email, Push Email |
| Browser | HTML5 |
| Radio | To be confirmed |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Java | No |
| Colors | Gold, Silver |
| Others | - Fast battery charging - DivX/MP4/H.264 player - MP3/WAV/eAAC+/FLAC player - Document viewer - Photo/video editor |