| Design | Device Type | Smart Phone |
| OS | Android OS, v6.0 (Marshmallow) |
| Dimension | 133.8 x 67.7 x 9.4 mm (5.27 x 2.67 x 0.37 in) |
| Weight | 127 g (4.48 oz) |
| Technology | 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) CDMA 800 / 1900 - LS450 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - K100 HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 - LS450 CDMA2000 1xEV-DO - LS450 |
| 4G Network | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800) - K100 LTE band 2(1900), 4(1700/2100), 5(850), 12(700), 25(1900), 26(850), 41(2500) - LS450 |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Announced | August, 2016 |
| Status | September, 2016 |
| Display | Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.5 inches (~61.6% screen-to-body ratio) |
| Multi-touch | Yes |
| Photography | Rear Camera | 5 MP - K100; 5 MP, LED flash - LS450 |
| Features | Geo-tagging, touch focus, face detection |
| Video | 720p@30fps |
| Front Camera | VGA |
| Memory | Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8 GB, 1 GB RAM |
| Sound | Alert types | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Connectivity | GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | v4.1, A2DP, LE |
| USB | microUSB v2.0 |
| Battery | Capacity | Removable Li-Ion 1940 mAh battery |
| Features | Chipset | Mediatek MT6737M - K100 Qualcomm MSM8909 Snapdragon 210 - LS450 |
| CPU | Quad-core 1.1 GHz Cortex-A53 Quad-core 1.1 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-T720MP2 Adreno 304 |
| Sensors | Accelerometer |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM |
| Browser | HTML5 |
| Radio | FM radio |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Java | No |
| Colors | Black/Dark BLue |
| Others | - MP4/H.264 player - MP3/WAV/eAAC+/Flac player - Photo/video editor - Document viewer |