| Design | Device Type | Smart Phone |
| OS | Android 5.1.1 (Lollipop) |
| Dimension | 145 x 71.6 x 8.9 mm (5.71 x 2.82 x 0.35 in) |
| Weight | 128 g (4.52 oz) |
| Technology | 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - X220 HSDPA 850 / 900 / 2100 - X220ds |
| 4G Network | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800) - X220 |
| SIM | Single SIM (Micro-SIM) or Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Announced | March, 2016 |
| Status | June, 2016 |
| Display | Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches (~66.4% screen-to-body ratio) |
| Multi-touch | Yes |
| Protection | Asahi Dragontrail Glass |
| Photography | Rear Camera | 5 MP, LED flash |
| Features | Geo-tagging, touch focus, face detection |
| Video | Yes |
| Front Camera | 2 MP, f/2.8 |
| Memory | Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8 GB, 1 GB RAM |
| Sound | Alert types | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Connectivity | GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| USB | microUSB v2.0 |
| Battery | Capacity | Removable Li-Ion 1900 mAh battery |
| Features | Chipset | Mediatek MT6582 |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400MP2 |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM |
| Browser | HTML5 |
| Radio | FM radio |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Java | No |
| Colors | Gold, Silver, Titan |
| Others | - MP4/H.264 player - MP3/WAV/eAAC+/Flac player - Photo/video editor - Document viewer |