| Design | Device Type | Smart Phone |
| OS | Android OS, v6.0 (Marshmallow) |
| Dimension | 155 x 79.6 x 7.4 mm (6.10 x 3.13 x 0.29 in) |
| Weight | 146 g (5.15 oz) |
| Technology | 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800) - ЕМЕР|
| SIM | Dual Sim |
| Announced | May, 2016 |
| Status | August, 2016 |
| Display | Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.7 inches (~72.6% screen-to-body ratio) |
| Multi-touch | Yes |
| Photography | Rear Camera | 16 MP, autofocus, LED flash |
| Features | Geo-tagging, touch focus, face detection, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Front Camera | 8 MP, LED flash |
| Memory | Card slot | microSD, up to 128 GB |
| Internal | 16/32 GB, 2 GB RAM |
| Sound | Alert types | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Connectivity | GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Speed | HSPA |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | v4.1, A2DP |
| USB | microUSB v2.0 |
| Battery | Capacity | Removable Li-Ion 3000 mAh battery |
| Features | Chipset | Qualcomm MSM8937 Snapdragon 430 |
| CPU | 1.2 GHz Quad-Core Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 505 |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM |
| Browser | HTML5 |
| Radio | FM radio |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Java | No |
| Colors | White |
| Others | - MP4/H.264 player - MP3/WAV/eAAC+ player - Photo/video editor - Document viewer |