| Design | Device Type | Smart Phone |
| OS | Android OS, v6.0 (Marshmallow) |
| Dimension | 147.5 x 73.6 x 6.9 mm (5.81 x 2.90 x 0.27 in) |
| Weight | 118 g (4.16 oz) |
| Technology | 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800) |
| SIM | Yes |
| Announced | February, 2016 |
| Status | August, 2016 |
| Display | Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.2 inches (~68.7% screen-to-body ratio) |
| Multi-touch | Yes |
| Photography | Rear Camera | 13 MP, 4160 x 3120 pixels, autofocus, optical image stabilization, dual-LED flash |
| Features | Geo-tagging, touch focus, face detection, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Front Camera | 8 MP |
| Memory | Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16 GB, 2 GB RAM |
| Sound | Alert types | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Connectivity | GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Speed | HSPA, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| WLAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB | microUSB v2.0 |
| Battery | Capacity | Li-Ion 2500 mAh battery |
| CPU | 1.14 GHz Octa-core Cortex-A53 |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM |
| Browser | HTML5 |
| Radio | To be confirmed |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Java | No |
| Colors | Titan Silver, White, Gold, Pink Gold |
| Others | - MP4/H.264 player - MP3/WAV/eAAC+/Flac player - Photo/video editor - Document viewer |