| Design | Device Type | Smart Phone |
| OS | Android OS, v4.1.2 (Jelly Bean) |
| Dimension | 143 x 74.2 x 9.6 mm (5.63 x 2.92 x 0.38 in) |
| Weight | 170 g (6.00 oz) |
| Technology | 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 1700 / 2100HSDPA 850 / 1900 |
| SIM | Dual SIM |
| Announced | 2013, April |
| Status | Available. Released 2013, June |
| Display | Type | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches (~65.0% screen-to-body ratio) |
| Multi-touch | Yes |
| Photography | Rear Camera | 8 MP, 3264 x 2448 pixels, autofocus, LED flash |
| Features | Geo-tagging, touch focus, face/smile detection |
| Video | 1080p@30fps |
| Front Camera | VGA |
| Memory | Card slot | microSD, up to 32 GB |
| Internal | 4 GB, 512 MB RAM |
| Sound | Alert types | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Connectivity | GPRS | Class 12 |
| EDGE | Class 12 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | v2.1, A2DP |
| USB | microUSB v2.0 |
| Battery | Capacity | Li-Ion 2000 mAh battery |
| Stand-by | Up to 900 h (2G) / Up to 750 h (3G) |
| Talk time | Up to 24 h (2G) / Up to 10 h (3G) |
| Features | Chipset | Mediatek MT6577 |
| CPU | Dual-core 1 GHz Cortex-A9 |
| GPU | PowerVR SGX531u |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM |
| Browser | HTML5, Adobe Flash |
| Radio | Stereo FM radio |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Java | No |
| Colors | Black, Black/Red, White |
| Others | - MP4/H.264 player - MP3/WAV/eAAC+ player - Photo/video editor - Document viewer - Voice memo/dial |